Запобігти купанню людей у стані сп’яніння: КП «Плесо» ініціює внесення змін до законодавства України

25.07.2022

У 2021 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Резолюцію A/RES/75/273, у якій постановила проголосити 25 липня Всесвітнім днем ​​превенції утоплень та запропонувала відзначати його щорічно. Крім того, у вказаній Резолюції Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави-члени розглянути можливість вжиття низки заходів, зокрема: забезпечити прийняття та ефективне застосування законів про безпеку на воді у всіх відповідних секторах, де це доречно.

Комунальним підприємством «Плесо» спільно з Київською міською державною адміністрацією здійснюється розробка законодавчих пропозицій, спрямованих на запобігання купанню людей у водних об’єктах у стані сп’яніння. Під час напрацювання майбутнього законопроекту значну увагу приділено вивченню досвіду профілактики нещасних випадків на воді у країнах Європейського Союзу. Вказана законотворча робота здійснюється з нагоди Всесвітнього дня превенції утоплень 25 липня 2022 року.

Необхідність внесення до законодавства України відповідних змін обґрунтовується великою кількістю випадків утоплень, значною суспільною небезпечністю купання у стані сп’яніння, а також тим, що таке діяння набуло суттєвого поширення.

Тільки у 2021 році внаслідок випадкового утоплення та занурення у воду загинуло 1 532 особи (дані Державної служби статистики України). Водночас, у літньому сезоні 2021 року лайфгарди (рятувальники) Kyiv Lifeguard Service КП «Плесо» врятували у столиці України 88 людей, з них 27 дітей. Тридцять троє врятованих дорослих купались у стані алкогольного сп’яніння. Тобто – з числа дорослих осіб, які потребували допомоги під час купання, нетверезими були 54%. Крім того, протягом сезону 2021 року київські лайфгарди не пустили у воду 2 228 відпочивальників з ознаками сп’яніння.

Купаючись у стані сп’яніння, особа наражає на небезпеку утоплення не лише себе. Суспільна небезпечність такої поведінки полягає у тому, що:

– може виникнути необхідність порятунку нетверезої особи і це змусить інших людей (рятувальників або випадкових свідків) прийти на допомогу, ризикуючи при цьому власним здоров’ям та життям;

– рятувальники, які чергують на рятувальному посту, часто змушені приділяти таким особам  невиправдано багато уваги, відволікаючись від спостереження за іншими відпочивальниками;

– особа подає іншим негативний приклад, внаслідок чого в суспільстві формується низький рівень культури відпочинку.

Відповідно до статті 93 Конституції право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України.

В подальшому вживатимуться заходи для внесення Кабміном розробленого законопроекту та супровідних документів до нього на розгляд парламенту. Детальну інформацію про законопроект і його проходження у Верховній Раді України буде оприлюднено на офіційному вебсайті КП «Плесо».

Очікується, що вдосконалення законодавства сприятиме зменшенню кількості випадків утоплень людей на водних об’єктах України та підвищенню ефективності масово-роз’яснювальної і профілактичної роботи, спрямованої на запобігання нещасним випадкам. Реалізація положень прийнятого закону створить умови для безпечного відвідування людьми місць масового відпочинку на водних об’єктах та допоможе формувати високий рівень культури рекреації.