Чим відрізняються «дикі» пляжі від офіційних?

Так звані «дикі пляжі» – це, як правило, піщані береги водойм, які самовільно та стихійно використовуються людьми в якості місць для відпочинку.

Офіційні муніципальні пляжі – визначені місцевими органами влади рекреаційні зони з можливістю купання, які відповідають вимогам законодавства щодо безпеки та благоустрою. Лише заздалегідь підготовлена для організованого відпочинку людей локація може вважатися пляжем, який можна відвідувати так само, як, наприклад, басейн.

Важливою складовою безпечної та культурної рекреації біля води є розуміння населенням того, що пляж об’єктивно не можна облаштувати будь-де по всій береговій лінії. Поняття «офіційний пляж» не тотожне поняттю «піщаний берег»! Кожен пляж є самостійним рекреаційним комплексом, що облаштований інфраструктурою, необхідною для безпечного і комфортного відпочинку населення біля води.

КП «Плесо» утримує та розвиває мережу муніципальних пляжів Києва як громадського простору з високим рівнем безпеки, благоустрою та муніципального сервісу, що надається громадянам за сплачені ними податки. Утримання пляжної інфраструктури та усі підготовчі заходи перед літнім сезоном здійснюються за бюджетні кошти.

Яким вимогам має відповідати локація, аби бути придатною для облаштування пляжу?

  • Вище за течією відносно пляжу не повинно бути джерел скидів у воду забруднюючих речовин, які можуть погіршити якість води настільки, що купання там в принципі буде не рекомендованим.
  • Безпечний рельєф дна: дно акваторії має бути рівне, щільне, з пологим спуском без уступів та різких перепадів глибини, вільне від баговиння та водоростей. При необхідності проводиться інженерна підготовка. Якщо спуск дуже крутий, пляж не може вважатися безпечним. Окрім того, на такій локації не вийде розставити на достатній відстані від берега обмежувальні буї, за які плавцям заборонено запливати.
  • Глибина в зоні водного об’єкта, що прилягає до пляжу і відведена для купання, має бути в межах 1,5 — 1,75 м.
  • Ширина смуги зони водного об’єкта, відведеної для купання, не повинна перевищувати 50 м від берега.
  • Пляжі розташовуються осторонь гідротехнічних споруд.
  • Швидкість течії не повинна перевищувати 0,5 м/с.
  • В акваторії пляжу не має бути місць нересту і нагулу риби.
  • В межах територій пляжів неприпустимо влаштовувати стоянки суден.

Нормативне регулювання

  • Порядок користування водними об’єктами на всій території України визначається Водним кодексом України та Порядком обліку місць масового відпочинку населення на водних об’єктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2002 № 264.
  • Проведення у рекреаційних зонах протиепідемічних заходів врегульовано Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
  • Порядок запобігання нещасним випадкам і надзвичайним ситуаціям на водних об’єктах встановлений відповідно до Правил охорони життя людей на водних об’єктах України, затверджених Наказом МВС України від 10.04.2017 № 301 (реєстраційний номер Мін’юсту 566/30434 від 04.05.2017).
  • Вимоги до якості води для купання та періодичності відбору проб води з метою проведення лабораторних досліджень визначаються Державними санітарними правилами розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів, що затверджені Наказом МОЗ України від 19.06.1996 № 172 (реєстраційний номер Мін’юсту 378/1403 від 24.07.1996) та Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, які затверджені Наказом МОЗ України від 19.06.1996 № 173 (реєстраційний номер Мін’юсту 379/1404 від 24.07.1996).
  • Вимоги до якості води у питних фонтанчиках встановлені відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що затверджені Наказом МОЗ України від 12.05.2010 № 400 (реєстраційний номер Мін’юсту 452/17747 від 01.07.2010).
  • Облаштування пляжної інфраструктури, обладнання та реманенту має відповідати вимогам Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-5-2011 «Благоустрій територій», що затверджені Наказом Мінрегіону від 28.10.2011 № 259.
  • Утримання пляжних зон здійснюється згідно з положеннями Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, які затверджені Наказом МОЗ України від 17.03.2011 № 145 (реєстраційний номер Мін’юсту 457/19195 від 05.04.2011).